Projekt 2 plus 1

Dva elektromobily, jedna nabíjacia stanica

nabijacia_stanica.jpgSpoločnosť Západoslovenská energetika, a.s., uviedla 27. mája 2011 do prevádzky prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily na území Bratislavy. Do konca roka pribudne na území hlavného mesta ďalších 10 staníc, z toho minimálne 5 pre širokú verejnosť.

Do prevádzky spolu so stanicou sme uviedli aj elektromobil Peugeot iOn, pričom v najbližších mesiacoch plánujeme flotilu vozidiel na elektrický pohon ešte rozšíriť.

Peugeot iOn je jedným z prvých elektromobilov dostupných na Slovensku. Praktický mestský automobil ponúka okrem tradičného komfortu aj niečo navyše – tichý trakčný elektromotor, ktorý neprodukuje žiadne emisie. Motor s výkonom 47 kW (65 k) dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 15 sekúnd. Automobil poháňa lítiovo-iónový zásobník elektrickej energie, ktorý vystačí na 150 kilometrov. Nabíjanie iOn-u pomocou domácej pomalej nabíjačky trvá asi šesť hodín (220 V/16 A), na rýchlonabíjacej stanici je zásobník elektrickej energie nabitý na 80 % kapacity za pol hodiny (400 V/125 A). Maximálna rýchlosť vozidla je 130 km/h.

ZSE bude pre svoje elektromobily využívať nabíjaciu stanicu Schrack určenú pre použitie na verejných priestoroch. Vyznačuje sa jednoduchým a intuitívnym ovládaním. Stanica je vybavená elektromerovou doskou a štyrmi zásuvkami. Dve štandardné zásuvky na 230 V slúžia na pomalé nabíjanie a dve zásuvky Mennekes s napätím 400 V na rýchle nabitie. Údaje do stanice je možné zadávať cez 12-palcový dotykový displej.