Zelené leto so ZSE - Skupina ZSE
ie

Prehliadač Internet Explorer nie je podporovaný

Pre správne zobrazenie stránky vám odporúčame použiť prehliadač Firefox alebo Chrome7 tipov pre zelené leto so ZSE

1
Pred odchodom na dovolenku odpoj spotrebiče
Ak odchádzaš z bytu či domu na dlhší čas preč, odpoj spotrebiče z elektrickej siete. Okrem úspory elektriny bude všetko od televízora, wifi routra, elektrickej rúry až po lampy a práčku chránené pred skratom alebo úderom blesku.
2
Využívaj solárne lampy
Slnečné dni sú na nezaplatenie a treba ich využiť. V lete na záhrade môžeš používať solárne lampy, ktoré sa cez deň nabijú a v noci pri posedení poslúžia na bezplatné osvetlenie.
3
Zelené balkóny pomáhajú včelám
Vysádzaj si do črepníkov na balkóny kvety – pomôžeš včelám a inému hmyzu. Zakvitnuté balkóny ti spríjemnia horúce dni a zároveň bude tvoj balkón slúžiť ako oddychová zóna pre hmyz, ktorý často v betónových mestách bez zelene nemá kde oddychovať.
4
Na polievanie je najlepšia dažďová voda
Aj na Slovensku nás v posledných rokoch trápia mimoriadne suché mesiace. Pitná voda je tak čoraz vzácnejšia a treba ňou šetriť, kde sa dá. Na polievanie záhradky využívaj dažďovú vodu, ktorú si budeš „zbierať“ napríklad do suda.
5
Povedz stop zbytočným plastom
Keď navštevuješ kúpaliská a oddychové miesta, v prípade tvorby odpadu (papier, plasty) si vyberaj prevádzky s vratným riadom a pohármi. Ak nie sú k dispozícii, nos so sebou vlastné eko poháre, prípadne dbaj na správne triedenie týchto druhov odpadov.
6
Klimatizácia len so zavretými oknami
Ak je už použitie klimatizácie nevyhnutné, zapínaj ju na schladenie miestnosti iba vtedy, keď máš zatvorené okná. Aby sa byt cez deň zbytočne neprehrieval, pred odchodom do práce nezabudni zatemniť okná.
7
Odoberaj Zelenú elektrinu z obnoviteľných zdrojov
Od februára majú domácnosti na Slovensku vďaka ZSE možnosť odoberať Zelenú elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov. 100 % zelenú elektrinu garantuje ZSE nakúpenými zárukami pôvodu. Využívaním takejto elektriny výrazne prispeješ k rozvoju obnoviteľných zdrojov na Slovensku i v rámci celej Európskej únie.