Búdky na elektrických stožiaroch sú plné života - Novinky - Skupina ZSE
ie

Prehliadač Internet Explorer nie je podporovaný

Pre správne zobrazenie stránky vám odporúčame použiť prehliadač Firefox alebo ChromeBúdky na elektrických stožiaroch sú plné života
20.6.2019 

Na elektrické vedenia pri Siladiciach (okres Hlohovec) pribudlo začiatkom marca 20 búdok pre sokola myšiara, ktorý sa živí známym škodcom - hrabošom poľným. Ochrana dravcov na Slovensku sa tak spolu so spoločnosťou Západoslovenská distribučná, a.s., rozhodli podporiť šetrnejší spôsob ochrany plodín. Pri kontrole búdok sme zistili, že sú plné života – hniezdia v nich sokoly myšiare.

Ornitológovia, ktorí búdky od začiatku monitorujú, nešetria nadšením: niektoré z nich získali svojich obyvateľov už po 2 dňoch od osadenia na stožiare. Po troch mesiacoch sú obývané už takmer všetky a odborníci očakávajú, že by sa v nich mohlo tento rok vyliahnuť viac než 100 mláďat.

Mnohé výskumy dokazujú, že poľnohospodárska krajina je čoraz sterilnejšia, počet druhov klesá. Dokonca aj tie, ktoré sú pomenované podľa svojho obľúbeného prostredia – dramaticky dole išli počty jarabice poľnej, ubúda prepelice poľnej, hrdličky poľnej či škovránka poľného. Našťastie, na viacerých lokalitách sa darí presadiť trvalo udržateľné postupy a ohľaduplné hospodárenie. Jednou z možností je biologická ochrana plodín, a to podporou hniezdnych príležitostí pre druhy, ktoré sa živia škodcami. Patrí sem i sokol myšiar, jeho potravou je najmä hraboš poľný – „postrach“ farmárov,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Sokoly si vlastné hniezda nestavajú, využívajú príbytky najmä po krkavcovitých druhoch, veľmi sa im tiež páči v búdkach. Okrem stromov sú na ich umiestnenie vhodné stožiare a stĺpy elektrických vedení, ponúkajú lepšiu ochranu pred predátormi, najmä kunou. Hniezdna úspešnosť je potom vyššia. Začiatkom marca sme na stožiaroch pri obci Siladice umiestnili búdky pre sokola myšiara. Od začiatku júna ich kontrolujeme a môžeme potvrdiť, že sú plné života – v niektorých je dokonca až 7 mláďat,“ dopĺňa Slobodník.

V rámci pilotného projektu sme sa s ochranármi dohodli na inštalovaní 20 búdok na stožiare. Ornitológovia vybrali lokalitu, určili parametre búdok a navrhli rozmiestnenie. My sme zabezpečili výrobu búdok a ich inštaláciu na stožiare 110 kV vedení v našej správe, pretože z hľadiska bezpečnosti môžu takéto práce vykonávať len naši zamestnanci, ktorí prešli špecializovaným výcvikom,“ informuje hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej, a.s., Michaela Dobošová.

Reportáž RTVS nájdete v tomto vydaní Správ RTVS v 37. minúte.

Búdky na elektrických stožiaroch sú plné života

Búdky na elektrických stožiaroch sú plné života

Búdky na elektrických stožiaroch sú plné života