Skupina ZSE podpísala svoj prvý kontrakt na dodávku LNG. Partnerom je ORLEN Group - Novinky - Skupina ZSE
ie

Prehliadač Internet Explorer nie je podporovaný

Pre správne zobrazenie stránky vám odporúčame použiť prehliadač Firefox alebo Chrome



Skupina ZSE podpísala svoj prvý kontrakt na dodávku LNG. Partnerom je ORLEN Group
8.7.2024 

Skupina ZSE uzavrela dohodu o dodávke skvapalneného zemného plynu (LNG) pochádzajúceho prevažne z USA. Diverzifikuje tým zdroje a zvyšuje bezpečnosť dodávok pre svojich zákazníkov na celom Slovensku. Partnerom skupiny ZSE v tejto transakcii je ORLEN Group, najväčšia energetická spoločnosť v regióne strednej a východnej Európy.

Skupina ZSE, pod ktorú patria významní dodávatelia energií ZSE Energia a Východoslovenská energetika, uzavrela s partnerom v rámci skupiny ORLEN Group vysoko komplexnú transakciu. „Náš kontrakt predstavuje významnú diverzifikáciu dodávok zemného plynu v objeme takmer 30 % súčasnej spotreby našich zákazníkov,“ vyzdvihuje Juraj Bayer, predseda predstavenstva a obchodný riaditeľ oboch spoločností.  

Zákazníci budú mať vzhľadom na dohodnuté obchodné podmienky LNG k dispozícií v roku 2025. 

LNG sa bude v budúcom roku prevážať z USA tankermi, ktoré dorazia do litovského terminálu v Klaipede. Na Slovensko bude následne zemný plyn dopravený cez Poľsko. „Využijeme severné plynovodné prepojenie, ktoré ešte viac zvyšuje energetickú bezpečnosť a nezávislosť od ruského plynu a ukrajinského tranzitu. Aktuálne predstavuje kľúčové strategické opatrenie na zabezpečenie dostatku zemného plynu pre všetkých zákazníkov značiek ZSE a VSE,“ upresňuje Juraj  Bayer. 

Strategické partnerstvo a spolupráca skupiny ZSE s poľským partnerom boli pre uzavretie tohto obchodu kľúčové. Ide o prvý kontrakt na Slovensku, ktorý využíva toto severné prepojenie, čím sa diverzifikuje riziko spojené nielen so zdrojom zemného plynu, ale tiež s kapacitou tranzitných prepojení. 

ORLEN Group vníma energetickú bezpečnosť Poľska ako svoju strategickú prioritu, pričom si uvedomuje, že pre celkovú stabilitu regiónu je rovnako potrebná energetická bezpečnosť v širšom kontexte. Spoločnosť je pripravená posilniť energetickú bezpečnosť celého regiónu vďaka diverzifikácii svojho portfólia a dostupnosti a pripravenosti plynárenskej infraštruktúry. 

Skupina ZSE má na trhu so zemným plynom významný trhový podiel a pod obchodnými značkami ZSE a VSE vystupuje ako druhý najväčší dodávateľ zemného plynu na Slovensku.