Zelená zima so ZSE - Skupina ZSE
ie

Prehliadač Internet Explorer nie je podporovaný

Pre správne zobrazenie stránky vám odporúčame použiť prehliadač Firefox alebo ChromeZelená zima so ZSE

Rady, ako byť šetrný k prírode počas zimných mesiacov. Aby boli aj budúce zimy biele.

1
Úsporné vetranie
V zime vetrajte kratšie ako v lete, stačí približne 5 minút. Miestnosť treba vetrať otvorením okna dokorán. Nie je ekologické ani ekonomické vetrať v zime cez takzvanú „vetračku“ a dlhšie, pretože teplo zbytočne uniká z bytu a „vetračkou“ miestnosť poriadne nevyvetráte.
2
Rozumné kúrenie
Nastavte si v byte či dome optimálne teploty v jednotlivých miestnostiach a neprekurujte ich. K úspore vám pomôžu aj inteligentné radiátorové hlavice, ktoré umožňujú nastavenie rôznych vykurovacích režimov a vytváranie vykurovacích zón. Ak sa nezdržujete doma dlhšiu dobu, nastavte len temperovanie miestností, nekúrte zbytočne.
3
Šetrné svietenie
V zimnom období sú dni kratšie a preto sa v domácnostiach svieti omnoho viac. Používajte šetrné LED žiarovky, ktoré vydržia dlhšie ako klasické žiarovky, vyžadujú menej energie a produkujú menej emisií oxidu uhličitého.
4
Solárne zdroje energie
Solárne panely dokážu vyrábať elektrickú energiu aj v zime. Prirodzene, je jej menej ako počas leta, vzhľadom na nižšiu intenzitu slnečného svetla. Nájdite si čas pouvažovať nad solárnymi riešeniami aj počas dlhých zimných večerov.
5
Pomoc vtákom
Prikrmovaním môžete pomôcť vtákom prežiť náročné zimné obdobie, počas ktorého sa v prírode nachádza málo dostupnej potravy. Za vašu pomoc vám budú operenci vďační obzvlášť počas dní s mrazmi, poľadovicou či vysokou snehovou pokrývkou. Odmenou za pomoc nám bude pestrý život a vtáčí ruch na kŕmidle. Do kŕmidiel sú vhodné najmä slnečnica, jablká, rôzne plody, loj, proso, ovsené vločky a oriešky.
6
Ekologické vianočné darčeky
Pri výbere vianočných darčekov myslite na to, že takmer z každej veci, ktorú kúpite, sa raz stane odpad. Obdarovávanie k Štedrému večeru neodmysliteľne patrí, menej je však niekedy viac. Darujte svojím blízkym radšej menší počet kvalitnejších darčekov, napríklad:

  • poukážky na služby (online kurzy, e-knihy, online predplatné novín, poukážku na kultúrne podujatie či gastrozážitok, ...),
  • eko darčeky – predmety, ktoré sú vyrobené z recyklovaných materiálov alebo priamo prispievajú k ochrane životného prostredia (ekotaška, ekologické darčekové sety, kuchynský kôš na bioodpad, ekoslamky, ekofľaše, ekosviečky, včelobaly, ...),
  • ekoriešenia pre celú rodinu (solárne kolektory, fotovoltika, tepelné čerpadlá, ...).
7
Odber Zelenej elektriny z obnoviteľných zdrojov
Od februára 2020 majú domácnosti na Slovensku vďaka ZSE možnosť odoberať Zelenú elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov. 100 % zelenú elektrinu garantuje ZSE nakúpenými zárukami pôvodu. Využívaním takejto elektriny výrazne prispejete k rozvoju obnoviteľných zdrojov na Slovensku i v rámci celej Európskej únie.