VIDEO: Dravce dostali nové búdky, aby zabezpečili ochranu pred hrabošom - Novinky - Skupina ZSE
ie

Prehliadač Internet Explorer nie je podporovaný

Pre správne zobrazenie stránky vám odporúčame použiť prehliadač Firefox alebo Chrome



VIDEO: Dravce dostali nové búdky, aby zabezpečili ochranu pred hrabošom
12.4.2021 

Vďaka unikátnej spolupráci ornitológov a energetikov pribudli dve desiatky nových búdok na stožiaroch elektrického vedenia v katastri obce Šelpice (okres Trnava).

Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) spolupracuje na budovaní a inštalovaní búdok s ochranou dravcov na Slovensku už tretí rok. Spolu bolo postavených už 66 búdok, ktoré pomáhajú dravcom pri hniezdení. Búdky podľa odporúčaní ochranárov vyrobili a osadili pracovníci ZSD.

Ide o jedinečnú spoluprácu ornitológov a energetikov pri uplatňovaní takzvanej biologickej ochrany polí pred hrabošom poľným, ktorý je obľúbenou korisťou viacerých dravcov a sov. „Rozširujeme im takto hniezdnu ponuku. Búdky na stĺpoch elektrického vedenia sú pre dravce paradoxne atraktívnejšie, lebo sú bezpečné. Z uplynulých dvoch rokov máme informácie, že po inštalovaní boli do niekoľkých dní kompletne obsadené pármi sokolov myšiarov,“ uviedol Roman Slobodník z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Zelená pomoc energetikov - distribučiarov pre polia bez chemikálií

Prvá dvadsiatka búdok už slúži pri Veľkých Kostoľanoch (okr. Piešťany). Vlani bol vytypovaný pre veľký výskyt hraboša poľného aj región obce Siladice (okr. Hlohovec). Pri obci Šelpice sú búdky osadené na desiatke stĺpov elektrického vedenia na poliach poľnohospodárskeho podniku v Bohdanovciach nad Trnavou. Unikátom tohto projektu je, že poľnohospodári priamo oslovili Západoslovenskú distribučnú (ZSD) s otázkou, či by búdky bolo možné inštalovať.

Na našich poliach zaznamenávame pravidelný vysoký výskyt hraboša, spôsobuje nám veľké škody na úrode. No aplikácia prípravkov na ochranu priamo do nôr je náročná na čas i pracovné sily, ak nám niečo môže pasívne podporiť ochranu parciel, je to zaujímavé a rozhodli sme sa ísť do toho,“ odhalil agronóm Juraj Hurek. Poľnohospodári sa pri vstupe do projektu zaviazali, že nebudú na poliach proti hrabošom používať chemickú ochranu.

Viac o projekte sa dozviete vo video-reportáži: